KONTYNUACJA SPECJALISTYCZNYCH ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
W 2024 ROKU DLA MIESZKAŃCÓW GMINY TRAWNIKI
Gmina Trawniki od wielu już lat finansuje świadczenia specjalistyczne dla Mieszkańców (realizowane z tyłu budynku Ośrodka Zdrowia w Trawnikach).
W 2023 roku na ten cel zostanie wydatkowane 250.000 złotych, dzięki którym Mieszkańcy otrzymają około 1600 porad i badań specjalistycznych w zakresie kardiologii, diabetologii, ginekologii urologii oraz ortopedii.
Na rok 2024 w projekcie budżetu Gminy Trawniki zaplanowane jest na ten cel 270.000 złotych. Utrzymane będą porady kardiologiczne, diabetologiczne, ginekologiczne, urologiczne oraz ortopedyczne. Pojawią się także świadczenia specjalistyczne z zakresu neurologii.
Gmina Trawniki płaci za każdą ww. poradę specjalistyczną ze środków własnych Gminy. (nie płaci za to Narodowy Fundusz Zdrowia).
Dlatego przypominamy raz jeszcze, że z tych świadczeń MOGĄ KORZYSTAĆ WYŁĄCZNIE MIESZKAŃCY GMINY TRAWNIKI.
________________________________________________________________________________________________
MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA BEZPŁATNEJ REHABILITACJI DOMOWEJ
Od 2024 roku część Mieszkańców Gminy Trawniki będzie miała także możliwość skorzystania z BEZPŁATNEJ REHABILITACJI DOMOWEJ.
Prawo do takiej rehabilitacji będą miały osoby, które mają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, w połączeniu z chorobami z uszkodzeniem mózgu, centralnego układu nerwowego, rdzenia kręgosłupa, chorobami Parkinsona oraz innymi ciężkimi schorzeniami.
Podstawą uzyskania takiej bezpłatnej rehabilitacji jest skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub specjalisty (rehabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, chirurgii i pokrewnych). Ośrodki Zdrowia w Biskupicach oraz w Trawnikach zostały poinformowane o możliwości takiej rehabilitacji. Osoby zainteresowane winny zgłaszać się do Ośrodków Zdrowia celem wystawienia skierowań. W ramach takiego skierowania, fizjoterapeuta będzie rehabilitował pacjenta w domu (nawet do 80 dni w roku).
Lista jednostek chorobowych, które uprawniają pacjenta
do starania się o zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych:
- ogniskowe uszkodzenia mózgu (stany po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu
- ciężkie uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (warunku tego nie stosuje się do dzieci do ukończenia 18. roku życia)
- uszkodzenie rdzenia kręgowego – przez okres 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
- choroby przewlekle postępujące, w szczególności: miopatia, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guz mózgu, proces demielinizacyjny, kolagenoza, przewlekłe zespoły pozapiramidowe, reumatoidalne zapalenie stawów;
- choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – przez okres 6 miesięcy od dnia wykonania operacji;
- urazy kończyn dolnych – przez okres 6 miesięcy od dnia powstania urazu;
- osoby w stanie wegetatywnym lub apalicznym.
Damian Daniel Baj
Wójt Gminy Trawniki