Sołectwo Bonów
Sołtys – Iwona Mucha
Adres e-mail: soltys.bonow@trawniki.pl
Wieś – położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Trawniki. Bonów leży na północno-zachodnim krańcu gminy wzdłuż drogi Pełczyn-Milejów, granicząc od wschodu z Siostrzytowem, od północy z doliną Wieprza, od zachodu z Łysołajami, a od południa z Kolonia Strużą.
Powierzchnia sołectwa Bonów: 237,72 ha
Liczba ludności: 273 osób
Historia Miejscowości
Bonów – dziś jedna z wsi naszego regionu — przed 1936 rokiem należał do gminy Gołąb powiatu puławskiego. W roku 1935 władze sanacyjne podjęły decyzję o przemieszczeniu wsi, a tereny po niej przeznaczono na poligon szkoły lotniczej w Dęblinie. Do czerwca 1936 r. przedstawiciele dawnego Bonowa panowie Krauze i Socha reprezentujący Urząd Ziemski w Puławach i Lublinie jeździli po województwie lubelskim, szukając odpowiedniego miejsca na osiedlenie się mieszkańców tej wsi. Ponieważ zdania reprezentantów ludności co do wyboru miejsca były podzielone, nastąpił podział mieszkańców na 2 grupy. Większa część osiedliła się na terenie majątku Siostrzewitów, przyjmując nazwę Bonów, druga zaś zamieszkała tereny gminy Bychawa, przyjmując nazwę Bychawka C. Po załatwieniu formalności w Urzędzie Ziemskim w Puławach 45 rodzin rozpoczęło wędrówkę do nowego Bonowa. Na środku zakupionych gruntów stała szopa, w której schronili się prawie wszyscy mieszkańcy wraz z dobytkiem. Niektórzy korzystali też z pomocy mieszkańców sąsiedniej wsi. Było bardzo ciężko, a kiedy mieszkańcom wsi zaczęło powodzić się lepiej, wybuchła wojna.
W 1943 roku mieszkańcom groziło ponowne wysiedlenie zarządzone przez władze hitlerowskie za niewywiązanie się z kontyngentów. Decyzja jednak zostaje zmieniona dzięki częściowym dostawom zboża i wstawiennictwu sołtysa Grzegorza Osiaka.
Wyzwolenie kraju przyniosło reformę rolną, która wiele zmieniła w życiu mieszkańców Bonowa. W wyniku zabiegów panów: Mieczysława Wydry, Henryka Tepera, Józefa Wnuka, Edwina Pankowskiego wieś została: – zelektryfikowana na linii Łysołaje – Siostrzytów (1954 r.), – na linii pozostałych dróg łączących Bonów z sąsiednimi miejscowościami (1966 r.). Ponadto powstał budynek sklepu – świetlicy wzniesiony w czynie społecznym (1967 r.). W roku 1964 powstała inicjatywa rozpoczęcia budowy drogi bitej Łysołaje – Pełczyn.
W ramach obchodów 40-lecia Bonowa w czynie społecznym dobudowano zaplecze przy Klubie Rolnika. Z okazji obchodów jubileuszu 50-lecia wsi odbyły się tam gminne dożynki, na których odsłonięto tablicę pamiątkową 50-lecia Bonowa.