header
UWAGA PDF Drukuj Email
Wielkość czcionki

PROFILAKTYKA PO LUBELSKU- ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU

Profilaktyka po lubelsku – dzień dawcy szpiku dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia

Już po raz trzeci Fundacja DKMS włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Białaczki Szpikowej w ramach akcji „Profilaktyka po lubelsku” zainicjowanej przez Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

Od czasu otwarcia komórki organizacyjnej Fundacji DKMS w Lublinie minął rok. Ten czas pokazał nam, że skupienie się na tym regionie, który aktualnie ma największy potencjał rejestracyjny w Polsce, było dobra decyzją.

Dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, władz miasta, wolontariuszy i dawców możemy zamknąć ten rok z 18 tysiącami nowych potencjalnych dawców szpiku (wzrost dawców o 28%), przeprowadzonymi 312 akcjami (w tym 4 dedykowanymi pacjentom chorym na nowotwór krwi). Po raz pierwszy w Lublinie obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi, a we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty przeprowadziliśmy akcję #KOMÓRKOMANIA, w którą zaangażowało się 105 placówek oświatowych. Niezwykle ważną aktywnością była współpraca z Lubelskim Związkiem Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców i zaangażowanie w akcje „Profilaktyka po lubelsku”, w którą w ubiegłym roku zaangażowało się 136 przychodni. Dzięki dwóm edycjom baza dawców na terenie woj. lubelskiego wzrosła o kolejne 1085 osób. Wierzymy, że ta edycja będzie okazją do edukacji z zakresu dawstwa szpiku oraz dzięki niej uda nam się zachęcić mieszkańców województwa lubelskiego do rejestracji w bazie.

Podczas akcji pracownicy przychodni będą prowadzili działania edukacyjne z zakresu dawstwa szpiku. Będzie także możliwość zamówienia pakietu on-line. Pomocą służyć będą panie pielęgniarki. Każda zainteresowana osoba będzie mogła wypełnić formularz zgłoszeniowy i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. 

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej wolizarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

 Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 29 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 1.308.620 to Dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 1.143.108 to Dawcy

z bazy fundacji DKMS. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 8 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

 

Akcja odbędzie się:

Data:                22 września 2017 r.

Godzina:          08:00 – 18:00

 

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 143 000 (lipiec 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 376 (lipiec 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.