Ogłoszenia

 "Smok Mądragon Daje Radę" - jak być bezpiecznym na co dzień


 Smok Mądragon Daje Radę” - jak być bezpiecznym na co dzień


Już po raz drugi w bieżącym roku szkolnym Stowarzyszenie Laboratorium Troski realizuje
w szkołach województwa lubelskiego projekt edukacyjny „Smok Mądragon daje radę”, promujący wśród dzieci zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych: przede wszystkim na drodze, ale też w domu, szkole, podczas zabawy i wypoczynku. W projekcie bierze udział 21 szkół w tym też w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Drohuczy.


Adresatami projektu są uczniowie klas I – III szkół podstawowych. Fabuła projektu została przygotowana w konwencji bajkowo-fantastycznej. Jest to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Ich przywódcą i mentorem jest rozważny i niezwykle mądry Smok Mądragon, który wraz ze swymi kosmicznymi przyjaciółmi odkrywa pewne zaskakujące dla nich reguły życia na Ziemi, a dzieci mogą razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa.


Nowatorski projekt został opracowany przez psychologów i pedagogów. Główne tematy, które omawiane są z dziećmi to bezpieczna droga do szkoły, nauka reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych, nauka udzielania pierwszej pomocy, promowanie bezpiecznej zabawy i wypoczynku, kształtowanie umiejętności zachowań asertywnych w sytuacjach zagrożeń przestępczością, podstawy BHP oraz badanie i trening zmysłów: wzroku, słuchu i orientacji przestrzennej, których sprawność jest bardzo istotna zwłaszcza w uczestnictwie w ruchu drogowym.


Każdy uczeń biorący udział w zabawie otrzyma specjalne zestawy edukacyjne zawierające m.in. zeszyt ćwiczeń oraz płytę CD z piosenkami o bezpieczeństwie i bajkami. Dla nauczycieli przygotowano szczegółowe konspekty trzynastu lekcji o bezpieczeństwie, stanowiące merytoryczną podstawę realizacji projektu, zakładające zastosowanie nowoczesnych metod nauczania – pracy warsztatowej, dramy, zabaw ruchowych w rytm specjalnie opracowanych piosenek, wspólną naukę wierszyków oraz płytę CD z nagraniami. Zajęcia z dziećmi są realizowane przez nauczycieli nauczania początkowego z udziałem przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej, aby budować zaufanie dzieci do przedstawicieli służ ratowniczych.


Po zrealizowaniu projektu dzieci powinny nauczyć się oceniać sytuacje zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu, a także nabyć umiejętność dokonywania wyborów i poznawania ich konsekwencji. Zamierzeniem organizatorów jest, aby dzieci właściwie reagowały na zagrożenia, kształtowały nawyki związane z bezpiecznym i odpowiedzialnym zachowaniem.


Projekt „Smok Mądragon daje radę” realizowany jest od 2010 roku przez Stowarzyszenie Laboratorium Troski. Jego patronami są Komenda Głowna Policji, Komenda Główna Straży Pożarnej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz patronem medialnym TVP3. Programem objęto dotychczas 120 000 dzieci, a udział wzięło w nim ponad 1300 policjantów, 700 strażaków i 1000 wolontariuszy reprezentujących PCK i służby medyczne. Projekt na rzecz uczniów z województwa lubelskiego realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego i firmie PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.
 

 

 

Informujemy że od 1 stycznia 2019 roku Urząd Gminy w Trawnikach będzie pracował w następujących godzinach:

poniedziałek: od 9:00 do 17:00

wtorek-piątek : od 7:30 do 15:30

Nabór wniosków w zakresie "Podejmowania działalności gospodarczej"

Więcej…